• google play uygulammaız çıktı uygulamamızı indirdin mi Uygulama Burada

Izh Planet Kullanıcıları Bilgi Paylaşım Başlığı

hizmetli

Hayat Bi Yarış
Yönetici

Malesef ki Planet hakkında çok net cevap vermem mümkün olmayacak, yine de iki zamanlı motorlar hakkında az çok bilgi sahibiyim. Bu nedenle sanırım sorunuzu kısmen de olsa yanıtlayabilirim.

Motorun üretim yılını ve kullanıldığı koşulları/zamanı da göz önüne alırsanız 2 zamanlı motor yağı kullanmak zorunda olmadığınızı söyleyebilirim. 2 Zamanlı motor yağlar, özellikle yeni nesil iki zamanlı motorlar için formüle edilmiştir. Motosikletinizin bu güne kadar belki de hiçbir zaman iki zamanlı yağı ile çalıştırılmamış olması ihtimali hayli yüksek, şu ana kadar da çalışıyor olması motorun bunlar gözetilerek üretildiği anlamına gelir.

Kısaca 4 zamanlı motor yağını bu motosiklette yakıta karıştırarak kullanabilirsiniz. Yanlış anlaşılmaması adına özellikle tekrarlıyorum, "Bu Motosiklette!". Yeni nesil iki zamanlı arazi motosikletiniz varsa işler değişir, ancak merak etmeyin sizin motosikletinizde sorun çıkması çok muhtemel değil. Zaten bir sorun olsa da birim sürede kullanacağınız 2 zamanlı yağları motorun yenileme masraflarının çok üzerinde olacaktır, isterseniz hesaplayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli husus; Kesinlikle Sentetik veya Yarı Sentetik yağları kullanmamanız gerektiğidir. Sadece ve sadece Madeni yağları kullanmalısınız. Şahsen yerinizde olsaydım en uygun fiyatlı ama bilindik markaların en ucuz madeni yağlarından (örn.Petrol Ofisi, Opet) 4 litrelik bir bidon alır devam ederdim. Kullanacağınız yağın "MA" yani motosiklete uyumlu olması şartı da yoktur. Bu nedenle Motul, IPONE, Putoline gibi bir marka motosiklet yağına, madeni yağ da olsa (Örn. Motul 5000 gibi) gerek yok.

Çok dikkat etmeniz gereken konuları tekrar hatırlatmak isterim:

* Yağ vizkozitesi 20W-50 / 15W-50 / hatta 30 Numara Motor Yağı(kesinlikle hidrolik değil, motor yağı sınıfı olmalı) kullanmalısınız. 10W-40 / 10W-30 gibi yağlara girmeyin. Sizin motosikletinizin üretim yıllarında bu yağlar yoktu, yani motorunuz buna uygun imal edilmedi.

* Yağı mutlaka litreye uygun oranda ekleyin, hatta emin olmak için koymanız gereken oranın %10' u kadar daha fazla ekleyerek egzozdan atılan yağın miktarını gözleyip buna göre kendinize uygun oranı yakalayabilirsiniz. İki zamanlı motorlarda yağ tipi/hararet/yağ oranı/devir/oktan beşlisi esasen yakıta karıştırılması gereken yağ miktarını etkiler. Buna göre standart değerin çok az üzerinde başlayarak bir süre kullanın, egzozda çok anormal yağ kokusu varsa normal değere düşün ama asla ve asla orjinal değerin altında yağ eklemeyin. Bir süre kullandıktan sonra bujiyi sökerek inceleyebilir, kurum miktarına göre durumu analiz edebilirsiniz.

* Yağı, yakıtı doldurmadan önce depoya eklemeyi ihmal etmeyin. Çok uzun süre bekleyen yakıttaki yağ bazen depo dibine çökebilir. Eğer ki motosikleti 7-8 ay kullanmadıysanız, kullanmadan önce birkaç kez motosikleti ileri-geri veya sağa-sola sertçe hareket ettirip bu yağı hızlıca tekrar yakıta karıştırabilirsiniz. Bu durum bazı yağlarda yaşanırken bazılarında yaşanmıyor.

* Motosikletinize bulabileceğiniz en düşük oktan benzini kullanın, kalitesiz veya kaçak yakıttan bahsetmiyorum. Ama bulabilsem 88, hatta 85 oktan benzin koyar devam ederdim, motorunuz buna göre imal edilmişti. Yeni yüksek oktanlı benzinler sizin motosikletinizde sadece biraz daha az vuruntu ve daha da fazla yakıt tüketimine neden olacak. Bu da not olarak kalsın.

Bir de doğru biliyorsam motorun boğulması durumunda kullanılmak üzere silindir kapağı üzerinde doğrudan müdahale edilebilen bir küçük valf olmalı. Olur da motor boğulursa onu elinizle çekip bir iki marş yapıp fazla yakıtı silindirden boşalttıktan sonra normal şekilde çalıştırmayı tekrar deneyebiliyorsunuz. Şahsen görmedim, ancak rahmetlinin anlattıklarından böyle bir fonksiyon olduğunu biliyorum. Bir göz atın isterseniz.

Kaya gibi motosiklet, hayırlı uğurlu olsun. Umarım keyifle kullanırsınız

Ekli dosyalar

• 28d711aac101d52af79159ce7378131a.jpg
    28d711aac101d52af79159ce7378131a.jpg
    918.2 KB · Görüntüleme: 0
  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    139.9 KB · Görüntüleme: 0
  • orucizh.jpg
    orucizh.jpg
    91.5 KB · Görüntüleme: 0
  • oruç planet izh.jpg