Bilişim Forumu – Webmaster Portalı

Atatürk’ün Nahçıvan’a verdiği önem: Türk dünyasına açılan kapı | Video

Son Dakika Flaş Haberler – Dağlık Karabağ Anlaşmasının dikkat çeken detaylarından biri de, Özerk Cumhuriyet Nahçıvan ile bağlı olduğu Azerbaycan’a, Karayolu koridoru açılması maddesi. O koridor, Türk dünyasını Ege Denizi’nden Türkistan’a kadar bağlayacak stratejik bir nokta. Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün “Türk…

Atatürk’ün Nahçıvan’a verdiği önem: Türk dünyasına açılan kapı | Video
33 views
19 Kasım 2020 - 15:31

İşgal ettiği Dağlık Karabağ’da yenilen Ermenistan, ağır anlaşma şartlarına mahkum oldu. Anlaşmada Azerbaycan’ın lehine olan bir madde de Nahçıvan ile Azerbaycan arasına kurulacak bir karayolu koridoruydu. Bu madde hayata geçtiğinde, Özerk Cumhuriyeti, bağlı olduğu Azerbaycan’a Karayoluyla bağlayacak. Türkiye ve Azerbaycan’ın Nahçıvan’la olan ilişkisi çok eskiye dayanıyor. Milli mücadele döneminde Cumhuriyetin temelleri atılırken, bu bölge de unutulmamıştı. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bölgenin kaderini belirleyecek Moskova Anlaşması için heyetini Rusya’ya gönderirken onlara şu sözleri söylemişti. “Nahçıvan Türk kapısıdır. Bu hususu Nazar-ı itibara alarak elinizden geleni yapınız.” Nihayetinde Rusya ile o dönem Ankara Hükümeti olarak anılan Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında bir anlaşma imzalandı. 16 Mart 1921 tarihli anlaşmayla Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı bir özerk bölge ilan edildi. Atatürk’ün sözleri yıllar sonda daha iyi anlaşıldı. Bu bölge, Türkiye’nin Azerbaycan’la, dolayısıyla Türk dünyasıyla bağlantısını sağlayacak stratejik bir bölgeydi. Azerbaycan’ın, işgal altındaki toprakları Dağlık Karabağ’a düzenlediği operasyon, Nahçıvan konusunu yeniden gündeme getirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli o günlerde konuyu gündeme getirdi. Nahçıvan’ın herhangi bir şarta bağlı olmadan Azerbaycan’a bağlanması gerektiğini söyledi. Dağlık Karabağ’da kazanılan zaferin ardından CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan gazeteci Güngör Yavuzaslan da Nahçıvan’ın, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki önemine dikkat çekti. Azerbaycan tarafı da bu bölgenin stratejik bir nokta olduğunun farkında Gence Milletvekili Nagif Hamzayev, CNN TÜRK canlı yayınında bunun Türkiye ile Azerbaycan için önemli bir adım olduğunu söyledi. Nahçıvan koridorunun hem ticaret hem turizm hem de kültürel ilişkiler açısından yeni bir devrin kapısını açma ihtimali bulunuyor. Dağlık Karabağ’daki zaferin ardından bir kazanım olarak görünen koridorla Türkiye, dolaylı olarak Hazar Denizi’ne ve Orta Asya Türk dünyasıyla ilişkilerde yeni bir dönem başlayabilir. GÖNDER genişlik: px yükseklik: px KOPYALA html:
Atatürk’ün Nahçıvan’a verdiği önem: Türk dünyasına açılan kapı | Video

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren HizmetlileR.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. HizmetlileR.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum