Neler yeni
Kamu - Memurlar Dünyası, Haber, Son Dakika

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Eşsiz bir anın şahidi olun!

hizmetli

Administrator
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2022
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5
Puanları
38
63220e0f86b24a1914f91185.jpg

Aykut Ferah/ Milliyet Arkeoloji Proje Danışmanı- Değerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;

Ülkemiz turizm faaliyetleri açısından güzel ve başarılı bir yaz sezonunu geride bıraktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığı adına gişe işletmesini üstlendiğimiz 70 müze ve ören yerimiz her gün kapılarını binlerce farklı ziyaretçiye açtı ve onlara ilham oldu. Geçen mayıs ayından itibaren bu yaz sezonun en çok ziyaret edilen müzesi, 1 milyon 107 bin 33 ziyaretçi sayısı ile Topkapı Sarayı Müzesi olur iken DenizliPamukkale Hierapolis Ören Yeri’miz de 1 milyon 12 bin 972 ziyaretçi sayısı ile yoğun ilgi gördü. Sadece geçtiğimiz temmuz ve ağustos ayında 800 bin kişi Türkiye’nin Müzeleri uygulamasını kullanarak fiziksel bir karta ihtiyaç duymadan, daha temiz bir gelecekte yaşamak için mobil MüzeKart kullanmayı tercih etti. Her müze ve ören yerimiz birbirinden eşsiz ve ayırt edilemeyecek kadar özel. Fakat Milliyet Arkeoloji dergisinin eylül sayısı kapak konusunda da yer alan Nemrut Dağı Ören Yeri, 2 bin 206 metre yükseklikteki Helenistik Dönem’e ait kolosal heykelleri ve Kommagene Kralı I. Antiochos’a ait olduğu tahmin edilen devasa tümülüsü ile harikulade bir güzelliğe sahip. Kommagene Krallığı’nın gökyüzüne hâkimiyetini temsil eden, Kral I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnetini göstermek için kireç taşı bloklarından yaptırdığı bu anıtsal mekân bizler için Antik Dönem kültürüne ait dünyanın görülmesi gereken en etkileyici ören yerlerinden biridir.

04.00’da açılıyor

1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan Nemrut Dağı Ören Yeri’nde Kommagene Krallığı’nın tarihini keşfederken bir diğer yapılması gereken ise Nemrut Dağı Milli Parkı’nda güneşin doğuşuna ya da batışına tanıklık etmektir. Arkanıza Kommagene Kralı I. Antiochos’un, yaşları 2 bin yılı aşan heykellerini alarak bu eşsiz ana şahit olmak bize göre insanın yaşaması gereken anlardan bir tanesidir. Ziyaretçilerimizin bu eşsiz anı deneyimleyebilmeleri için Nemrut Dağı Ören Yeri gişe açılış saati kış ayları hariç haftanın her günü 04.00’dır. 2018 yılından itibaren gişe işletmesini devraldığımız Nemrut Dağı Ören Yeri’nde de diğer müze ve ören yerlerinde olduğu gibi yeni bilgi sistemine geçilerek ziyaretçilerimiz için daha kolay ve güvenli bir altyapı sistemi kuruldu. 2019 yılında her ulustan katılımcılar ile dokuzuncusu gerçekleştirilen ve bizim de MüzeKart olarak sponsorlarından biri olduğumuz TransAnatolia Rally Raid’de Nemrut Dağı Ören Yeri duraklardan biriydi. Dünyanın farklı yerlerinden Anadolu’yu yarışarak keşfetmek isteyen katılımcılar, turlarının bir gününü Nemrut Dağı’nda geçirme ve turlarını yine bir diğer önemli müzemiz olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde tamamlama fırsatı yakalamışlardı. Değerli Milliyet Arkeoloji okurlarına MüzeKart ve müzeler ile ilgili güncel bilgiler ve ufuk açıcı görsellere ulaşabilecekleri sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmelerini hatırlatarak derginizin 18. sayısı ile sizleri baş başa bırakıyorum.
 
Üst
AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler