Administrator
Yönetici
Mesajlar
41
Tepkime puanı
0
Puanları
6
mavi-boncuk-1974.jpg

Yönetmen Ertem Eğilmez
Yapımcı Ertem Eğilmez
Senarist Zeki Alasya Sadık Şendil Ertem Eğilmez
Oyuncular Emel Sayın Tarık Akan Zeki Alasya Metin Akpınar Halit Akçatepe Münir Özkul Kemal Sunal Adile Naşit Perran Kutman
Müzik Emel Sayın
Rıza Silahlıpoda
Kurgu İsmail Kalkan
Stüdyo Arzu Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Güldürü
Renk Renkli
Yapım yılı 1974, Türkiye
Çıkış tarih(ler)i 1 Ocak 1975
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Mavi Boncuk, 1 Ocak 1975 tarihinde vizyona giren, Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği ve aynı zamanda Zeki Alasya ve Sadık Şendil ile birlikte senaryosunu yazdığı, Başrollerinde Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit ve Perran Kutman'ın gibi yıldızların oynadığı Türk Komedi filmidir.

Konusu
6 arkadaş (Baba Yaşar, Kamil Usta, Süleyman, Necmi, Cafer ve Mıstık) Emel Sayın'ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye giderler. Ceplerindeki paranın gazete ilanındaki fiks menüyü karşılayacağını düşünürler. Ancak hesap ilandaki paraya uymayınca, önce yüksek gelen hesaba itiraz ederler ve daha sonra kötü muamele görürler. Gazinonun sahibinden intikam almak için gazinonun assolisti Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verirler.

Planlarını başarıyla uygulayan arkadaşlar, Emel Sayın'ı Baba Yaşar'ın evinin çatı katında gizlerler. Zamanla Emel Sayın ve kaçıranları arasında yakınlaşma doğar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi ödemesine rağmen Emel Sayın bir türlü bu evden ayrılmak istemez. Ekip bu defa da Emel Sayın'ı yine zorla halıya sararak geri teslim etmek zorunda kalır. Emel Sayın bu olayın kinini güderken filmin sonunda dayanamaz ve 6'lının Boğaz'a bakan bir tepede açtıkları restorana gelmesi ile film son bulur.

Kadro
Başrollerde o dönemin ve Türk sineması'nın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularının oynadığı nadir filmlerden bir tanesi olma özelliğini taşır. Oyuncu kadrosunda filmde de kendisini oynayan şarkıcı Emel Sayın, Dönemin en yakışıklı oyuncularından olan genelde çapkın erkek rollerinde oynayan Tarık Akan filmde "Emel Sayın"'a âşık olan erkek olarak Yakışıklı Necmi rolünde oynamıştır.

Döneminde hep beraber anılan komedi ikilisi Zeki Alasya (Şeker Kamil) ve Metin Akpınar (Süleyman) ise filmde yer almışlardır. Ayrıca Zeki Alasya filmin senarisliğini de yapmıştır. Dönemin bir başka ses getiren oyuncularından Halit Akçatepe ise Mıstık rolüyle filmde yer almıştır. Genelde "Neşeli Günler" vb. filmlerde karı-koca rolünü oynayan Münir Özkul (Baba Yaşar), Adile Naşit (Adile) ile birlikte bu filmde de ev sahibi rolünde yer almışlardır. Perran Kutman (Hizmetçi) rolüyle filmde yer almışken, Kemal Sunal ise Kaymakam Cafer rolüyle saf bir insanı canlandırmıştır.

Müzik
Filmin müziklerini ayrıca filmde de başrol oynayan Emel Sayın ve besteci Alekper Tagıyev ile birlikte yapmıştır. Filmin müziği "Emel Sayın"'ında en bilindik şarkılarından olan ve filmle aynı adı taşıyan "Mavi Boncuk" olmuştur.

Yayın
İlk gösterim
Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet'in sahibi olduğu Arzu Film tarafından yapımı üstlenilmiştir. 1974 yılında İstanbul'da çekimlerine başlanan filmin aynı yıl içinde çekimleri tamamlanmıştır ve 1 Ocak 1975 tarihinde vizyona girmiştir.

Gişe
Mavi Boncuk, 1975 yılının Ocak ayının ilk gününde vizyona girmiştir. Film vizyona girdiği tarih itibarıyla gişe'de büyük başarı elde etmiştir ve Bu başarıda Türk sineması'nın en bilindik filmlerinden de biri olma özelliğinide beraberinde getirmiştir.

Ev medyası
Mavi Boncuk, 1980'li yılların başında Türkiye çapında VHS formatında yayınlandı, ve evlerde kaset olarak yerini almaya başladı. 90'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında hemen hemen her ay televizyon kanallarında gösterildi. 2000'li yılların ortasında DVD olarak sürdü.

Restorasyon
2012 yılında ise film Blu-ray formatında 1080p olarak düzenlenmiştir. HD formatında düzenlenen film 2013 yılının yazında ilk olarak Star TV'de gösterildi. Filmin Blu Ray olarak ileriki zamanlarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Etkileri
Filmde Emel Sayın'ın kaçırılma sahnesi Türk sinema tarihinde en bilindik sahnelerden birisi olmuştur.[1][2]
Oyuncular
Emel Sayın - Emel Sayın (Kendisi)
Tarık Akan - "Yakışıklı" Necmi
Zeki Alasya - "Şeker" Kamil
Metin Akpınar - "Kanuni" Süleyman
Halit Akçatepe - Mıstık
Münir Özkul - "Baba" Yaşar
Kemal Sunal - "Kaymakam" Cafer
Adile Naşit - Adile
Hüseyin Kaşif - Sadaka Verip Dayak Yiyen Adam
Perran Kutman - Hizmetçi
Feridun Çölgeçen - Gazino Sahibi
Ali Demir - Zarfı Alan Gazino Çalışanı
Giray Alpan - Şef Garson
Yusuf Çetin - Hesabı Getiren Garson

Kaynakça

^ "Mavi Boncuk'taki Emel Sayın'ın kaçırılma sahnesi Beyaz'da". Ensonhaber. 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020.
^ ŞAKA, Yenal BİLGİCİ/ Fotoğraflar: Murat. "Gönlümüz kırk yıldır o mavi boncukta". www.hurriyet.com.tr. 29 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2020.
 
Üst