Neler yeni
Kamu - Memurlar Dünyası, Haber, Son Dakika

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Merkezi Isıtma Nedir, Nasıl Çalışır? Merkezi Isıtma Sisteminin Dezavantajları...

hizmetli

Administrator
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2022
Mesajlar
1,749
Tepkime puanı
5
Puanları
38
632333d086b24758b4826c44.jpg

Merkezi ısıtma sistemi tek bir kaynaktan elde edildiği için sorun çıkması halinde ısı kaybı yaşanır. Bu da ısının sorun çözülünceye kadar kaybolmasına yol açar.

Merkezi Isıtma Nedir, Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma, kazandaki enerjinin dairelerdeki radyatörlere eşit şekilde dağılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem tek bir merkezdir ve bu merkezden bağlı olan tüm dairelere enerji dağılır. Isı bir kaynaktan alınır ve binanın her bölümüne eşit bir şekilde dağıtılır. Bu sayede binadaki bağımsız bölümler de ısınmış olur. Bütün dairelerde aynı sıcaklık ve ısı sağlanması için özellikle otellerde, kamu binalarında, sitelerde ya da hastanelerde sıklıkla tercih edilir.

Merkezi ısıtma sistemi tek bir merkezden yani tek bir kazandan enerji verir. İlk olarak akışkanı yöneten kazandır. Isıtılmış olan akışkanın dağıtımı için de borular vardır. Borulardan geçen ısı son olarak radyatörler sayesinde ortama yayılır. Radyatörler genelde duvara monte edilir ve ısıyı ortama konveksiyon yöntemi ile iletir. Eğer böyle bir sistem yoksa zeminin altına özel borular gömülür ve zeminden ısıtma ile merkezi ısıtma sistemi kullanılır.

Merkezi Isıtma Sisteminin Dezavantajları

Meternik Sistemi Nedir, Kim Kurmuştur? Metternich Sisteminin Ana Fikri Kimdir?

Meternik sistemin en temel iktidar ve otorite kaynağı, Monarşi düzenidir. Bu barışı ve düzeni silah gücü ile korumak gerekir. Bu sistem, Fransız İhtilali nedeni ile doğan siyaset felsefesine ait olan eşitlik, milliyetçilik, adalet, kardeşlik ideallerine de karşıdır. Meternik sistemi nedir, kim kurmuştur sizler için derledik.

Viyana Kongresi'nin en etkili isimleri arasında yer alan Avusturya Başbakanı Metternich nedeni ile bu ismi almıştır.

Meternik Sistemi Nedir?

1815 Viyana Kongresi ile başlamış olan Restorasyon Dönemi zamanında, Avrupalı Dörtlü İttifak Grubu devletlerinin ulusçuluğa karşı olarak birlikte hareket etmeye karar verdikleri mutlakiyetçi anlayışın sistemine Meternik (Metternich) Sistem adı verilir. Bu sistem, Avrupa'da kurulan monarşi düzenini Fransız İhtilali'nin tüm yıkıcı etkilerine karşı korumak için kurulmuştur. Bu ideallere ulaşılmak isteniyorsa da; buna ancak mutlak monarşi hiyerarşisi ile birlikte ulaşılabilir. Kral ise, halkın hizmetkarıdır. Halk ise sadakat, saygı ve itaatle krallığa bağlı kalmalıdır.

Meternik Sistemi Kim Kurmuştur?

1815 yılında Avusturya, Rusya, İngiltere ve Prusya (Almanya) Dörtlü İttifak ile Meternik sistemin oluşmasını sağlarlar.

Metternich Sisteminin Ana Fikri Kimdir?

Meternik Sistem kısacası, ''ortanın birliği'' fikri üzerinde inşa edilir. Buna göre ise; Habsburg İmparatorluğu'nun, hem çok uluslu bir imparatorluk olması hem de Avrupa'nın ortası yüzünden bütünlüğü korunur. Eğer bu numune korunursa Avrupa'da da barış düzeni büyük ölçüde sağlanır. Güçler dengesinin kaldıracı da Avrupa'nın ortasında bulunan Avusturya'dır. Büyük Britanya, Rusya, Avusturya, Prusya 1815 yılında Viyana Kongresi`ne katıldı. Avrupa`daki statükoyu korumak için de Metternich sistemi`ni ortaya çıkardılar. Sisteme kendi adını veren Avusturya Başbakanı Metternich ise, her zaman statükonun silah gücü ile korunmasını savunuyordu. Ona göre ise, ulusçuluk hareketlerinin acımasız bir şekilde bastırılması ve ulus devletlerin dağıtılması da gerekiyordu.

Dairesini kullanmayan ya da az kullanan kişiler de faturayı aynı şekilde ödemek zorunda kalır.

Yönetmeliğe uygun olmayan bir merkezi ısıtma sistemi varsa verimlilik tam olarak sağlanmaz ve ısınma sorunları ortaya çıkabilir.

Merkezi sistemde bir sorun olması halinde tüm dairelerde ısı akışı biter. Özellikle kış mevsiminde büyük sorunlar yaratabilir.

Farklı sebeplerden dolayı her dairenin aynı ısıyı alamaması da merkezi ısıtma sisteminin dezavantajları arasında sayılır.
 
Üst
AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler