Neler yeni
Kamu - Memurlar Dünyası, Haber, Son Dakika

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Haber Şartname Nedir, Nasıl Olur? Şartname Özellikleri Nelerdir?

hizmetli

Administrator
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2022
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5
Puanları
38
6325a1c486b24a21685a6e96.jpg

Şartname, birçok alan için kullanılan resmi bir belgedir. Kamu kuruluşları ihale, satın alma ve satma faaliyetleri için belirledikleri koşulları şartnamede belirtmektedir. Eksiltme ve artırma gibi ihalelerde, şartname zorunlu tutulmaktadır.

Şartname Nedir?

Satın alma, kiralama ve satma gibi işleri gerçekleştirmek isteyen tüzel veya gerçek kişilerin düzenlediği ve iş yapan ile yaptıran arasındaki koşulları belirleyen resmi belge, şartname olarak adlandırılmaktadır. Şartname yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde düzenlenmektedir. Şartname tarafların haklarını koruma altına almaktadır.

Şartname Nasıl Olur?

Şartnamelerin tek bir çeşidi bulunmamakla birlikte çeşitli şartnameler usullerine uygun hazırlanmaktadır. Şartnamede yer alacak hususlar ve hükümler, tereddüde yer bırakmayacak şekilde açık ve kesin olması gerekmektedir. Şartnameye konu olan üründen beklenen performans, kullanım yeri ve amacı belirtilmektedir.

Şartname Özellikleri Nelerdir?

Şartnamede ihtiyaç duyulan özellikler önceden tespit edilmektedir. Şartname ihtiyaca uygun olarak hazırlanmaktadır. Ödeme şartları, şartname içerisinde belirtilmekte olup daha sonra değiştirilememektedir. Şartnamenin geçerli olması için tarafların belgeyi imzalaması gerekmektedir. Şartname hazırlanırken mevcut yasadaki kanun ve esaslara uyulmak zorunda olmaktadır. Temel teşkil eden önemli bir belge olan şartname, satıcı ve alıcı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girmektedir.
 
Üst
AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler