Neler yeni
Kamu - Memurlar Dünyası, Haber, Son Dakika

Üye olmak için bugün ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!

Uzun Süre Raporlu İşçi Yıllık İzne Hak Kazanır mı?

hizmetli

Administrator
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2022
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5
Puanları
38
raporlu.jpg

Uzun Süre Raporlu İşçi Yıllık İzne Hak Kazanır mı?
Hastalığım sebebiyle uzun süre rapor kullanmak zorunda kaldım, bu durum yıllık izin hakkımı nasıl etkilenir?

İşçinin uğradığı kaza veya hastalık sebebiyle uzun süre işe gidememesi, hayatın olağan akışı içerisinde sık karşılaşılan bir durumdur.

Zaman zaman işçilerinden, “Hastalığım sebebiyle uzun süre rapor kullanmak zorunda kaldım, bu durum yıllık izin hakkımı nasıl etkilenir?” şeklinde sorular almaktayız.

Bu sorunun kısa cevabı şu şekildedir: İhbar süresi+6 haftayı aşan sağlık raporları yıllık izin hesabında çalışılmış olarak kabul edilmez.

Buna göre işçinin, o tarihteki hizmet süresine göre hesaplanacak ihbar süresine 6 hafta daha eklenir ve eğer raporlu olduğu süre bu şekilde hesaplanacak süreden daha fazla ise, fazla olan kısım yıllık ücretli iznin hesaplanmasında değerlendirmeye alınmaz.

Örneğin; işyerinde 2 yıllık bir çalışmanız varken, kaza geçirdiğinizi ve 5 ay rapor kullandığınızı düşünelim. 2 yıllık hizmeti olan bir işçi için ihbar süresi 6 hafta olacağından, bu süreye bir 6 hafta daha eklenecek ve bulunacak 12 hafta süreli raporunuz yıllık izin hakkınız hesaplanırken çalışılmış gibi sayılacaktır. Bu örnekte 12 haftayı aşan rapor ise yıllık izin hesabında değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başka bir deyişle 2 yıllık kıdemi olan ve 01.02. 2021 tarihinde yıllık izne hak kazanan, ancak 01.05.2021- 01.10.2021 tarihleri arasında ise 5 ay raporlu olan bir işçi, bir sonraki yıllık iznine 01.02. 2022 tarihinde değil 01.04.2022 tarihinde hak kazanacaktır. Zira 5 aylık rapor süresinin 12 haftası çalışılmış, kalan süre çalışılmamış sayıldığından yıllık izne hak kazanma süresi 2 ay ötelenecektir.

# uzun rapor, yıllık izne hak kazanma, işçi, sağlık, ihbar, 2021, yıllık izin, 2022, ihbar süresi, rapor
 
Üst
AdBlock Algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler