Bilişim Forumu – Webmaster Portalı

Mevsim geçişlerinde migren ataklarına dikkat!

Milyonlarca kişinin kronik rahatsızlığı olan migren, mevsim geçişlerinde kendini daha fazla hissettiriyor. Yoğun ataklar yaşayan hastalar farklı uygulamalarla migreni hafifletmek istiyorlar. Bu işlemlerden biri olan migren botoksunun detaylarını Medikal Estetik Hekimi Uzm. Dr. Şafak Göktaş aktardı.

Mevsim geçişlerinde migren ataklarına dikkat!
4 views
13 Kasım 2020 - 16:37

Migren, kronik hastalıkların en sık rastlanılanlarından olmakla birlikte düzensiz havalarda etkisini artırıyor. Birçok migren hastasının tam da bugünlerde çözüm arayışı içinde olduğu migren için hafifletici uygulamalar çare olabiliyor.

Migren botoksu, özellikle ilaca yanıt vermeyen vakalarda daha iyi sonuçlar veriyor. Migren atakları ne kadar şiddetliyse, bu uygulamadan da o derece iyi sonuçlar alınıyor.

Botoksun migren tedavisindeki yeri

Baş içinde yer alan ağrı liflerinin içine yapılan migren botoksu, ağrı iletimine neden olan kimyasalların salgılanmasını engelliyor. Bir anlamda ağrıyı oluşturan ağ, böylece dağıtılmış oluyor.

Migren atakları henüz başlamadan botoksla engelleniyor. Yaklaşık 2-4 haftalık bir süre geçtikten sonra ilk etkisi görülüyor. İşlemin kontrol seans uygulaması yapıldıktan sonra, atakların önemli derecede azalması bekleniyor. Migren botoksunun etki süresi yapıldıkça uzuyor. İlk defa uygulandığında etkisini 3-4 ay gösteren işlem, bir defa daha yapıldığında 4-6 ay kadar atak gelişmiyor. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalarda, bu sürenin uygulama sayısı arttıkça uzayacağı gösteriliyor.

Yaklaşık 20 dakika süren migren botoksu, aralarında kafa içi kaslar, alın ve kaş arasının da bulunduğu 31 noktaya uygulanıyor. Ayrıca tüm botoks uygulamalarında olduğu gibi, migren botoksunun da yalnızca tıp doktorları tarafından yapılması gerekiyor. Migren botoksu, Amerika’da bulunan FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) tarafından, migren ilaçlarına yanıtsız olan kronik migren hastalarına öneriliyor. Botoks, estetik kullanımı dışında migren, diş sıkma/gıcırdatma ve aşırı terleme tedavisinde de kullanılıyor. Hayat kalitesini artırma açısından ise en değerli kullanım alanının migren tedavisi olduğu belirtiliyor.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren HizmetlileR.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. HizmetlileR.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum