Neler yeni

Welcome to Özel Kadın ve Anne Formu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tırnaklarda Beyaz Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

beyazbikini

Administrator
Yönetici
Admin
Prenses
Katılım
10 Eki 2021
Mesajlar
73
Tepkime puanı
3
Puanları
8
Yaş
37
Konum
Adana
Web sitesi
beyazbikini.com
Kredi
260
Puan
44
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumunuz
Evliyim
Meslek
Memur
6171470f4e3fe0133c031b4f.jpg

"Beslenme bozukluğu ve stres, vücut sağlığını olumsuz etkilediği gibi tırnaklara da beyaz lekeler olarak yansıyabilir. Herkeste zaman zaman görülebilen bir sorun olan tırnaklarda beyaz lekeler, şekline ve büyüklüğüne göre önem taşıyor. Peki, tırnaklarda beyaz leke neden olur, nasıl geçer? İşte tırnaklarda beyaz lekeler için öneriler…"
Tırnakların güzel ve bakımlı görünmesi fiziksel olduğu kadar sağlıklı olmanın da bir göstergesidir. Ancak zaman zaman bu güzelliğe gölge düşüren tırnaklarda beyaz lekeler oluşabilir. Peki bunun nedeni nedir, tırnaklarda beyaz leke neden olur, nasıl geçer merak ediyorsanız, işte tırnaklarda beyaz lekelere uzman yanıtları…

Tırnaklarda beyaz leke neden olur?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, tırnaklardaki beyaz lekelerin altında yatan nedenleri şu şekilde sıralıyor:

Tırnaktaki beyaz lekelenmeler, uzun beyaz dalgalanmalar şeklinde ve birden fazla tırnakta görülürse protein ve başka besin eksikliğinden, böbrek veya karaciğer rahatsızlığından kaynaklanabilir. Kısa beyaz ve yatay çizgilerse sıklıkla darbe sonucu oluşmuştur, sert cisimlere tırnaklarla müdahale edilmemesi şartı ile zamanla kendiliğinden kaybolur.

Tırnaklarda meydana gelen beyaz lekelerin tırnak kökünden ucuna kadar geniş alana yayılmaları ise arsenik zehirlenmeleri, çinko, selenyum, kalsiyum magnezyum ve manganez gibi minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Mutlaka kan değerlendirilmesi gerekir.

Bu lekelerin oluşmasındaki diğer sebepler ise tiroit hormonlarının düzensizliği, kansızlık, keratin yetersizliği ve bazı ilaçların yan etkileridir.

Tırnaklarda beyaz lekeler için hangi doktora gidilmeli?

Tırnaktaki uzun süreli beyaz lekeler ciddiye alınmalı, geç kalınmaması gerekir. Dermatoloji uzmanına gidilerek muayene ve laboratuvar incelemeleri ile sebebin araştırılması, nedene yönelik tedavinin verilmesi gerekir.

Tırnaklarda beyaz lekeler nasıl geçer?

Ojeler de tırnaklarda hava sirkülasyonunu engelleyerek dolaşım bozukluğu ile birlikte beyaz leke oluşmasına neden olur. Sürülen ojeler uzun süre tırnakta tutulmamalı, gliserinli sağlıklı temizleyici ajanlarla çıkarılmalı, tırnakların nefes alması sağlanmalıdır.

Aynı zamanda protein eksikliği nedeniyle oluşan tırnaklardaki beyaz lekeler protein içeren yiyeceklerin tüketilmesiyle çözüme kavuşabilir.

Tırnakların üzerinde oluşan beyaz lekeler özellikle ayak tırnaklarında mantar hastalığının başlangıcı olabilir. Bazı cilt hastalıklarında da lökonişi dediğimiz beyaz lekeler görülür. İlerlememesi açısından cilt doktoru tarafından tedavinin başlatılması gerekir.
 
Üst Alt